Telsiz Teknik Servisi

Telsiz Teknik Desteği;

 

Telsiz, haberleşmede kullanılan alıcı-verici bir radyo. Kabloya ihtiyaç duymadan, radyo sinyalleri ile haberleşme yapılmasına imkan veren cihazlardır. Normal radyo alıcılarından farkı, cihazın aynı zamanda yayın yapma kapasitesine sahip olmasıdır. Bu nedenle bazı dillerde "iki yönlü radyo" olarak adlandırılır.
 
Radyo ışınlarının varlığı ilk olarak 1864 yılında James Cemlerk Maxwell tarafından teoretik olarak söylenmiş ve 1888 yılında Heinrich Hertz tarafından deneysel olarak onaylanmıştır. İlk telsiz bağlantısı 1896 yılında ünlü bilim adamı Guglielmo Marconi tarafından gerçekleştirilmiştir. Marconi bunu gerçekleştirmek için, radyo ışınlarının varlığını kanıtlayan Heinrich Hertz tarafından yapılan, bir telsiz vericisi ve alıcısı, anten telleri ve elekro manyetik dalgalar için bir göstergeç kullanmıştır.
 
Her telsiz belirli bir frekans aralığında çalışır. Bağlantıya geçmek istediğiniz kişiyle aynı frekansta bulunmanız gerekmektedir. Her ülkede frekans aralıklarını belirleyen kurumlar vardır.
 
Türkiye'de bu kurumun adı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'dur.
 
Telsiz cihazları, genel olarak, bir istasyonun gönderme yapması sırasında diğerinin dinlemede bulunması esasına dayanarak çalışır.  Simplex haberleşme olarak tanımlanan bu yöntemde, her iki istasyon aynı frekansı kullanır.  Aynı anda iki istasyonun konuşması ise, iki farklı frekansın kullanılmasıyla olasıdır ve "duplex haberleşme" olarak anılır.
 
Belgesiz haberleşme yapmak çeşitli cezalar içeren yaptırımlara sahiptir.
Bunların temel amacı haberleşme güvenliğini ve kalitesini korumaktır.
 
 
 
 
Netser Teknoloji  Teknik Servisi, aşağıdaki özelliklere sahiptir :
 
 
Her türlü telsiz bakım ve onarımı.
Eğitimli, yetişmiş teknisyenler.
Kalibreli Sistem Test Cihazları.
Orjinal yedek malzemeler.
Orjinal servis ve programlama yazılımları.
Hızlı tamir ve geri dönüş süreleri.
Tamir ve malzeme garantileri.
 
 
Neden Bakım Yaptırmalıyım ?
 
 
 RF tabanlı sistemler, belli periyotlarla bakım yapılmadığı zaman , seste parazitlenme, çıkış gücü kaybı, alıcıda zayıflama , bağlantı konnektörlerinde paslanma veya aşınmadan oluşan kapsama kayıpları meydana getirmektedir.    
 
Bütün bu problemler haberleşmeyi olumsuz yönde etkilemektedir.
 
Telsiz haberleşme sistemleri güç koşullarda çalışmak için dizayn edilmelerine rağmen çevresel etkenler ( toz, nem, oksidasyon… vb.) veya yanlış kullanım sonucu işlevsiz hale gelebilmektedir. Bu tür durumları önlemek için düzenli bakım faaliyetlerine ihtiyaç duyulmaktadır.
 
                                                       
 
Telsiz ve Batarya Kullanım Klavuzu :
 
Telsiziniz kapalı konumundayken anteni ,bataryayı takın ve yerlerine oturduğuna emin olduktan sonra telsizinizi açın. Telsiz Kullanımı esnasında Telsiz anteninin vücudunuza temas etmemesine dikkat edin. Özelikle gönderme sırasında en az 2.5 cm uzakta olmasına özen gösterin. Elektromanyetik enerji yayan cihazların kullanımının yasak ve tehlikeli olduğu , örneğin Hastaneler, Havaalanları, Benzin istasyonları, Elektronik fren sistemli ulaşım araçları ,Gaz depoları vb .yerlerde lütfen telsizinizi kapatın.
   
 
Gönderme yapmak için :
 
Telsizi dik bir şekilde ve vücudunuzdan en az 2.5 cm uzakta tutarak PTT mandalına basın ve konuşmanızı yapın.
 
Alma yapmak için :
 
Elinizi PTT mandalından çekin ve ses ayar düğmesini uygun bir seviyede bırakıp gelecek olan anonsları dinleyin.
 
 
 
 
Genel olarak telsizinizin Bakımı :    
 
Telsizinizi temizlemek için alkol, sprey deterjan veya bunlara benzer maddeler kullanmayınız. Bu tür maddeler telsizin kasasına veya telsiz içine sızdığında telsize zarar vermektedir. Temizlemek için ilk önce bataryayı telsizden ayırın sonra bir bez ile silebilirsiniz. Telsizi anteninden tutarak taşımayın. Bu durumda anten hasar görecek ve haberleşme mesafesi önemli oranda düşecektir.
 
Telsizinizin yan tarafındaki konnektör , Telsizi diğer cihazlara bağlamak için kullanılmaktadır. Örneğin kulaklık seti, VOX aksesuarı gibi . Eğer bir şey bağlı değilse kendi orijinal plastiği ile kapalı olmasına dikkat edin.
 
Üretici orijinal aksesuarları haricinde aksesuar kullanmayınız. Onaylı olmayan batarya, şarj cihazı, anten, kulaklık, VOX seti gibi parçaların cihazınıza zarar vereceğini ve daha büyük arızalara yol açabileceğini unutmayın.
 
Bataryaların Kullanımı ve Bakımı : 
 
Yeni bataryalar, kullanılmadan önce, 14-16 saat şarj edilmelidir. Bu işlem bataryalarınızı maksimum verimlilikte kullanmanızı sağlayacaktır. Yeni bataryalar, kapasitesinden fazla bir değer kaybetmeden en fazla iki yıl saklanabilir. Yeni ya da kullanılmayan bataryalar, oda sıcaklığında serin ve kuru yerlerde muhafaza edilmelidir. Motorola hızlı şarj cihazı kullanıldığı zaman, bataryaların, yeşil ışık yandıktan sonra 1-2 saat kadar daha şarj cihazında bırakılması tavsiye edilir. Cihazınızı, gerekmediği sürece şarj cihazının içinde tutmayınız. Bataryalar, yalnızca şarj'a ihtiyacı olduğu zaman şarj edilmelidir. tam olarak deşarj olmayan bataryalar, şarj edilmemelidir. Bataryalar, oda sıcaklığında ( +20C ) şarj edilmelidir.  +5C 'nin altında, +40C 'nin üstündeki sıcaklıklarda şarj edilmemelidir. Bataryalar, sadece Motorola şarj cihazlarıyla şarj edilmelidir. Performansından memnun olmadığınız Bataryalarınıza Ana servis İstasyonlarımızda test yaptırabilirsiniz. Kimyasal olarak sağlam ancak yanlış kullanımlardan dolayı kapasitesi düşmüş bataryalar Test ve kondisyon cihazlarında işlem gördükten sonra eski kapasitesine kavuşmaktadır. Şarj Cihazı üzerindeki IŞIKLAR neyi ifade ediyor ? Bataryanızı şarj cihazına koyduğunuzda uyarı ışığı ; Kırmızı yanıyorsa: Bataryanız şarj oluyor. Yeşil yanıyorsa: Bataryanız şarj olmuştur. şarj cihazından çıkarıp kullanabilirsiniz. Kırmızı yanıp sönüyorsa: Bataryanız şarj edilemiyor yada batarya arızalı olabilir. Bu durumda bataryanızı test ve kontrol için servis merkezine ulaştırınız. Sarı yanıp sönüyorsa: Batarya şarj edilmeye hazırlanıyor. Yeşil yanıp sönüyorsa: Batarya %90 şarj olmuş demektir. tam şarj için yeşil ışığıyanmasını bekleyiniz. Telsizin Üzerindeki Işıklar Neyi İfade Ediyor ? Kırmızı yanıyorsa: Sizin PTT mandalına bastığınızı ve gönderme yaptığınızı gösterir. Kırmızı yanıp sönüyorsa: Sizin dinlemede olduğunuz, bulunduğunuz kanalda bir görüşme olduğunu gösterir.
 
  Yeşil Yanıp sönüyorsa: Telsizinizin kanal taramada olduğunu gösterir Telsizinizi uzun süreli ve verimli kullanmanız için ; Bataryanızı sürekli, tam olarak şarj ettikten sonra kullanın ve şarj olduktan sonra bataryayı şarj cihazının içinde bırakmayınız. Telsizi şarj cihazına koymadan önce kapatın , batarya şarj olduktan sonra telsizinizi çıkarıp kullanabilirsiniz. Telsizinizin ve şarj cihazınızın içine su veya benzeri bir sıvının dökülmemesine dikkat edin. Herhangi bir şekilde su aldığını fark ettiğinizde hemen bataryaya telsizden ayırıp telsizi en yakın servis merkezlerimize ulaştırınız. Telsizinizi kullanmadığınız zamanlarda kapalı olmasına dikkat ediniz Üretici tarafından onaylı olmayan aksesuarları kesinlikle kullanmayınız. Gerek montaj gerek onarım durumunda telsizinize hiçbir şekilde yetkili olmayan kişi veya 
servislere müdahale yaptırmayınız. 
 
 
 
Telsiz ve Batarya Kullanım Klavuzu :
 Telsiziniz kapalı konumundayken anteni ,bataryayı takın ve yerlerine oturduğuna emin olduktan sonra telsizinizi açı.
 Telsiz Kullanımı esnasında Telsiz anteninin vücudunuza temas etmemesine dikkat edin. Özelikle gönderme sırasında en az 2.5 cm uzakta olmasına özen gösterin.
  Elektromanyetik enerji yayan cihazların kullanımının yasak ve tehlikeli olduğu , örneğin Hastaneler, Havaalanları, Benzin istasyonları, Elektronik fren sistemli ulaşım araçları ,Gaz depoları vb .yerlerde lütfen telsizinizi kapatın.
Gönderme Yapmak İçin :
 Telsizi dik bir şekilde ve vücudunuzdan en az 2.5 cm uzakta tutarak PTT mandalına basın ve konuşmanızı yapın..
Alma Yapmak İçin :
 Elinizi PTT mandalından çekin ve ses ayar düğmesini uygun bir seviyede bırakıp gelecek olan anonsları dinleyin.
Genel Olarak telsizinizin Bakımı :
 Telsizinizi temizlemek için alkol, sprey deterjan veya bunlara benzer maddeler kullanmayınız. Bu tür maddeler telsizin kasasına veya telsiz içine sızdığında telsize zarar vermektedir. Temizlemek için ilk önce bataryayı telsizden ayırın sonra hafif nemli bir bez ile silebilirsiniz. Lütfen telsizi anteninden tutarak taşımayın. Bu durumda anten hasar görecek ve haberleşme mesafesi önemli oranda düşecek, ayrıca bozuk veya kırık bir anten kullandığınızda telsiziniz de hasar görecektir.  Telsizinizin yan tarafındaki konnektör , Telsizi diğer cihazlara bağlamak için kullanılmaktadır. Örneğin kulaklık seti, VOX aksesuarı gibi . Eğer bir şey bağlı değilse kendi orijinal plastiği ile kapalı olmasına dikkat edin  MOTOROLA Orijinal aksesuarları haricinde aksesuar kullanmayınız. Onaylı olmayan Batarya, Şarj cihazı, anten, kulaklık, VOX seti gibi parçaların cihazınıza zarar vereceğini ve daha büyük arızalara yol açabileceğini unutmayın.
Bataryaların Kullanımı ve Bakımı :
 Yeni bataryalar, kullanılmadan önce, 14-16 saat şarj edilmelidir. Bu işlem bataryalarınızı maksimum verimlilikte kullanmanızı sağlayacaktır.  Yeni bataryalar, kapasitesinden fazla bir değer kaybetmeden en fazla iki yıl saklanabilir.  Yeni ya da kullanılmayan bataryalar, oda sıcaklığında serin ve kuru yerlerde muhafaza edilmelidir.  Motorola hızlı şarj cihazı kullanıldığı zaman, bataryaların, yeşil ışık yandıktan sonra 1-2 saat kadar daha şarj cihazında bırakılması tavsiye edilir.  Cihazınızı, gerekmediği sürece şarj cihazının içinde tutmayınız. Bataryalar, yalnızca şarj'a ihtiyacı olduğu zaman şarj edilmelidir. tam olarak deşarj olmayan bataryalar, şarj edilmemelidir.  Bataryalar, oda sıcaklığında ( +20C ) şarj edilmelidir. +5C 'nin altında, +40C 'nin üstündeki sıcaklıklarda şarj edilmemelidir.  Bataryalar, sadece Motorola şarj cihazlarıyla şarj edilmelidir.  Performansından memnun olmadığınız Bataryalarınıza Ana servis İstasyonlarımızda test yaptırabilirsiniz. Kimyasal olarak sağlam ancak yanlış kullanımlardan dolayı kapasitesi düşmüş bataryalar Test ve kondisyon cihazlarında işlem gördükten sonra eski kapasitesine kavuşmaktadır.
Şarj Cihazı üzerindeki IŞIKLAR neyi ifade ediyor ?
Bataryanızı şarj cihazına koyduğunuzda uyarı ışığı ;
 Kırmızı yanıyorsa: Bataryanız şarj oluyor.
 Yeşil yanıyorsa: Bataryanız şarj olmuştur. şarj cihazından çıkarıp kullanabilirsiniz.
 Kırmızı yanıp sönüyorsa: Bataryanız şarj edilemiyor yada batarya arızalı olabilir. Bu durumda bataryanızı test ve kontrol için servis merkezine ulaştırınız.
 Sarı yanıp sönüyorsa: Batarya şarj edilmeye hazırlanıyor.
 Yeşil yanıp sönüyorsa: Batarya %90 şarj olmuş demektir. tam şarj için yeşil ışığın yanmasını bekleyiniz.
Telsizin Üzerindeki Işıklar Neyi İfade Ediyor ?
 Kırmızı yanıyorsa: Sizin PTT mandalına bastığınızı ve gönderme yaptığınızı gösterir.
 Kırmızı yanıp sönüyorsa: Sizin dinlemede olduğunuz, bulunduğunuz kanalda bir görüşme olduğunu gösterir.
 Yeşil Yanıp sönüyorsa: Telsizinizin kanal taramada olduğunu gösterir
Telsizinizi uzun süreli ve verimli kullanmanız için ;
 Bataryanızı sürekli, tam olarak şarj ettikten sonra kullanın ve şarj olduktan sonra bataryayı şarj cihazının içinde bırakmayınız.  Telsizi şarj cihazına koymadan önce kapatın , batarya şarj olduktan sonra telsizinizi çıkarıp kullanabilirsiniz. Telsizinizin ve şarj cihazınızın içine su veya benzeri bir sıvının dökülmemesine dikkat edin.  Herhangi bir şekilde su aldığını fark ettiğinizde hemen bataryaya telsizden ayırıp telsizi en yakın servis merkezlerimize ulaştırınız.   Telsizinizi kullanmadığınız zamanlarda kapalı olmasına dikkat ediniz MOTOROLA tarafından onaylı olmayan aksesuarları kesinlikle kullanmayınız. Gerek montaj gerek onarım durumunda telsizinize hiçbir şekilde yetkili olmayan kişi veya servislere müdahale yaptırmayınız
Telsizinizi servislerimize göndermeden önce.
 Eğer Telsiziniz çalışmıyorsa servis merkezlerimize ulaştırmadan önce telsizinizi aşağıdaki gibi kendiniz test edebilirsiniz Telsizinizin bataryasını çıkarıp hem telsizin hem de bataryanın görsel olarak kontrolünü yapın.  Sağlam olduğunu bildiğiniz bir bataryayı takıp telsizinizi açın.  Eğer telsiziniz çalışırsa bir görüşme yapın ve test edin. Bu durumda bataryanız arızalıdır.  Telsizinize herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Eğer çalışmadıysa bataryasını ayırıp telsizinizi yetkili servis merkezimize ulaştırın.
Telsizinizle neler yapabilirsiniz ?
Kullandığınız telsizin modeline göre; kullanabileceğiniz özelliklerinden birkaçı :
 Birebir çağrı yapabilirsiniz: Telsizinizin tuş takımıyla yada kanal seçme düğmesi ile numarasını bildiğiniz diğer kullanıcıyı arayıp sadece ikinizin duyabileceği özel görüşme yapabilirsiniz.
 Grup çağrı yapabilirsiniz: Tuş takımı vasıtasıyla yada önceden programlanmış yan butonlara basmak suretiyle istediğiniz gruba çağrı yapabilirsiniz.
 Yazılı mesaj gönderebilirsiniz: Grubunuza bağlı herhangi bir kullanıcıya önceden tanımlı yazılı mesaj gönderebilirsiniz. Veya tuş takımından mesaj yazıp gönderebilirsiniz.
 Acil çağrı yapabilirsiniz: İstediğiniz gruba veya kullanıcıya acil çağrı yapabilirsiniz. Bu durumda çağrı yaptığınız telsiz acil alarm verecektir. Ayrıca Acil durumlarda acil çağrı butonuna bastıktan sonra telsiziniz kapatılsa bile Göndermede kalacak ve yapılan konuşmalar merkeziniz tarafından dinlenecektir.  Yalnız işçi: Organizasyonunuzdaki yalnız başına bir yerde çalışan kullanıcıların güvenliği açısından kullanıcının telsizi belirli periyotlarla kullanıcıdan onay isteyecektir. Eğer kullanıcı buna belli bir süre içinde cevap vermezse telsiz otomatik olarak göndermeye geçerek merkezi uyaracak ve bir süre göndermede kalarak varolan konuşmaları merkeze aktaracak ve merkezin istenmeyen durumdan haberdar olmasını ve acil müdahale yapmasını sağlayacaktır. Mandown (opsiyon Bord): Saha şartlarında çalışan kullanıcılar için ikinci güvenlik amaçlı özellik mandown opsiyonu ile Herhangi bir kaza esnasında ve istenmeyen bir durum karşısında Telsiziniz telsiz düştüğünde yada yatay yada eğik olarak durduğunda otomatik olarak merkezi arayacak ve acil mesaj gönderecektir.
 Kripto özelliği (Opsiyon Bord): Organizasyonunuzdaki diğer telsizlerle kriptolu haberleşebilirsiniz böylece başka bir kimsenin frekansınızı bilse dahi konuşmalarınızı duyma şansı kalmayacaktır.
 Ses Kayıt (Opsiyon Bord): Yapılan Konuşmaları telsizinize kaydedebilirsiniz. Yada kendi karşılama mesajınızı kaydedip telsizinizi telesekreter olarak kullanabilirsiniz. Böylece sizi arayanlar sizin karşılama mesajından sonra kendi mesajlarını bırakabilirler. Daha sonra bırakılan mesajları dinleyebilir ve geri arama yapabilirsiniz. Çıkış Gücü Ayarı: Yan butonlara basmak suretiyle çıkış gücünü kendiniz seçebilirsiniz. Yakın bölgelerde düşük çıkış gücünü seçip Bataryanızın daha fazla dayanmasını sağlayabilirsiniz.